Zakład Treningu Zdrowotnego
Kierownik Zakładu: dr Jacek Polechoński
Absolwent dwóch kierunków Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach (AWF): fizjoterapia (specjalność zarządzanie w rehabilitacji), wychowanie fizyczne (specjalności: korekcja wad postawy, masaż sportowy). Nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego, certyfikowany tutor Szkoły Tutorów Akademickich Collegium Wratislaviense. Ukończył Podyplomowe Studium Dydaktyki Szkoły Wyższej oraz kurs kwalifikacyjny Organizacja i Zarządzanie Oświatą. Posiada stopnie instruktorskie w zakresie: StrongFirst Kettlebell, giriewoj sport; kettlebell, narciarstwa zjazdowego, siłowych form aktywności ruchowej, pływania, gimnastyki, piłki nożnej. Ukończył kurs trenera tchoukball – FITB Federation. Pozsiada uprawnienia Sędziego Kettlebell oraz Kettlebell w Systemie BOLT. Brał udział w ponad siedemdziesięciu dodatkowych kursach, szkoleniach lub innych formach doskonalenia zawodowego.
Pracuje na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w AWF w Katowicach. Pełni funkcję kierownika Zakładu Treningu Zdrowotnego oraz Pracowni Badań Prozdrowotnej Aktywności Fizycznej. W latach 2016-2024 pełnił funkcję kierownika Praktyk na Kierunku Aktywność Fizyczna i Żywienie w Zdrowiu Publicznym oraz Trener Osobisty z Dietetyką Sportową. Autor lub współautor ponad stu pięćdziesięciu publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym w obszarze badań związanych z szeroko rozumianą kulturą fizyczną. Brał czynny udział w ponad sześćdziesięciu konferencjach naukowych lub naukowo-dydaktycznych. Specjalizuje się w tematyce metodyki wychowania fizycznego, motoryczności człowieka, treningu funkcjonalnego oraz aktywności fizycznej z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Realizator i kierownik licznych projektów badawczych. Współautor Krajowych Rekomendacji Prozdrowotnej Aktywności Fizycznej.
Pełnił następujące funkcje społeczne: wiceprezes Śląskiego Klubu Kettlebell. prezes Polskiego Towarzystwa Treningu Funkcjonalnego i Kettlebell. członek Zarządu Polskiej Federacji Sportów Odważnikowych, której był również współzałożycielem, skarbnik, a później członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej Oddział w Katowicach.
Osiągnięcia sportowe: pięciokrotny Mistrz Polski w różnych odmianach sportów odważnikowych.
Prowadzone przedmioty: trening funkcjonalny, funkcjonalny trening siłowy, funkcjonalny trening oporowy, trening funkcjonalny w szkole, trening z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i wirtualnej rzeczywistości, aplikacje mobilne i wirtualna rzeczywistość w treningu tanecznym i fitnessie, trening funkcjonalny z akcentem na sprawność motoryczną tancerza
Zainteresowania badawcze: ocena różnych aspektów aktywności fizycznej (AF) w wirtualnej rzeczywistości (VR).
dr hab. Joanna Cholewa, prof. AWF Katowice
Zainteresowania naukowe:
Zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu wpływu funkcjonalnej rehabilitacji ruchowej, ukierunkowanej na zwalczanie objawów ruchowych i trening zadaniowy, na niezależność funkcjonalną oraz jakość życia osób z chorobą Parkinsona, a także na analizie wpływu aktywności fizycznej na wybrane aspekty życia oraz utrzymanie aktywności społecznej tej grupy osób.
Szczególną uwagę poświęcam zagadnieniom związanym z neuroedukacją, oraz zastosowaniem kinezjologii edukacyjnej w pracy nauczyciela Wychowania Fizycznego oraz w terapii osób z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Posiadane wykształcenie, ukończone studia, kursy:
- Doktor Habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
- Studia podyplomowe: Neurorehabilitacja osób dorosłych oraz osób w wieku podeszłym. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach.
- Doktor nauk o kulturze fizycznej. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
- Studia Doktoranckie. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
- Magister fizjoterapii z wyróżnieniem. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
- Studium Zarządzania w Rehabilitacji z uprawnieniami do kierowania i organizowania pracy w placówkach rehabilitacyjnych. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
- Pielęgniarka dyplomowana o specjalności Ochrona Zdrowia i Pielęgnowanie Chorych. Zespół Szkół Medycznych im. Jadwigi Iżyckiej w Przemyślu.
- Neuro Training Patrick Meinert. Profi Fitness School Academy
- Trening układu nerwowego. Centrum Szkoleń Sportowych
- Zastosowanie neuroedukacji w praktyce szkolnej. Specjalistyczne centrum edukacji EDU-MACH
- Kreatywne zabawy i ćwiczenia w pracy z uczniami. Akademia Webinaru. Centrum Edukacyjne Poznań
- Zarządzanie emocjami. Akademia Webinaru. Centrum Edukacyjne Poznań
- Kinezjologia Edukacyjna „Brain Gym” Metoda dr Paula Dennisona i Gail Dennison Io i IIo Psychologiczne Centrum Rozwoju w Lublinie.
- Kurs IIo Touch for Health – Dotyk Dla Zdrowia. Wrocław. Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów w Warszawie.
- Kurs Io Touch for Health – Dotyk Dla Zdrowia. Wrocław. Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów w Warszawie.
- Kinezjologia Edukacyjna „Brain Gym” Metody dr Paula Dennisona i Gail Dennison Io i IIo Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów w Warszawie.
- Akademia Neuroedukacji w zakresie wdrażania podstaw neuroedukacji do nauczania, nr AW805/11/21. Virtus Centrum Wparcia Aktywności i Rozwoju.
- Odnowa biologiczna i masaż leczniczy. Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.
- Kurs wychowawców w placówkach letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach.
Aktywność dydaktyczna:
Prowadzenie zajęć dydaktycznych m.in. z przedmiotów: Kinezjologia Edukacyjne w profilaktyce, kompensacji i korekcie; Komunikacja interpersonalna; Podstawy Adaptowanej Aktywności Fizycznej
Połączenie pracy naukowej z praktyką stanowi ważny aspekt mojego rozwoju osobistego. Praca naukowa zapewnia solidne teoretyczne podstawy dla zrozumienia przyczyn i skutków chorób neurodegeneracyjnych. Wiedzę tą wykorzystuję do opracowania skutecznych i efektywnych metod usprawniania. Prowadzenie zajęć rehabilitacyjnych pozwala mi na weryfikację teorii naukowych oraz dostosowanie ich do realnych potrzeb i problemów osób z chorobą Parkinsona. Połączenie teorii z praktyką umożliwia tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy funkcjonalności, sprawności fizycznej i jakości życia osób z chorobami neurodegeneracyjnymi.
dr hab. Agnieszka Nawrocka, prof. AWF Katowice - Kierownik Katedry Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia
dr Małgorzata Dębska-Janus
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja AWF Kraków a także studiów doktoranckich na Wydziale Wychowania Fizycznego w AWF Katowice. Aktualnie „prawie” absolwentka kierunku Psychologia o specjalności klinicznej Akademii Humanitas.
Moje zainteresowania badawcze związane są z szeroko pojętą edukacją zdrowotną i bazują na holistycznym podejściu do zdrowia. Koncentruję się w nich na relacji między fizyczną dbałością o zdrowie człowieka oraz jego kondycją psychospołeczną. W ramach realizowanych projektów badawczych i prospołecznych monitoruję zwyczajową aktywność fizyczną oraz jakość snu, zastanawiam się nad ich psychologicznymi uwarunkowaniami oraz efektywnością relacji między ruchem a funkcjonowaniem emocjonalnym i poznawczym człowieka. Biorę również udział w badaniach weryfikujących możliwości nowoczesnych technologii w monitorowaniu i promowaniu zdrowia.
Realizowane przedmioty:
- Profilaktyka i promocja zdrowia
- Profilaktyka zdrowia psychospołecznego
- Aktywność Fizyczna w profilaktyce zdrowia psychospołecznego
- Rekreacja w profilaktyce zdrowia psychospołecznego
- Aktywność fizyczna w badaniach naukowych
dr Maria Niestrój – Jaworska
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, na kierunkach Fizjoterapii oraz Turystyki i Rekreacji.
Jako fizjoterapeutkę interesuje mnie stan sprawności funkcjonalnej Pacjentów w różnym wieku i stanie zdrowia. Często pracuję z Pacjentami bólowymi, ortopedycznymi oraz neurologicznymi. Najczęściej w swojej pracy wykorzystuję techniki manualne m.in. terapię powięziową- FDM, Trigger Points Therapy, masaż, oraz trening zdrowotny- m.in. metodę PNF, McKenziego czy Kinesio Taping.
Jako turystka- kocham formę aktywną m.in. trekking po górach, kajakarstwo, żeglarstwo, narciarstwo, jazdę na rowerze i konno, ale poznawanie nowych miejsc, historii i kultur też mnie pasjonuje.
Prywatnie- miłośniczka zwierząt.
Prowadzone przeze mnie przedmioty: kinezyprofilaktyka narządu ruchu, diagnostyka funkcjonalna i różnicowa, podstawy kinezyprofilaktyki narządu ruchu, fizjoprofilaktyka z elementami terapii, elementy masażu i technik manualnych, czynniki przyrodnicze w profilaktyce i terapii, aktywność fizyczna w ontogenezie człowieka.
dr Michał Rozpara
Kwalifikacje zawodowe:
- Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego. Kukuczki w Katowicach na kierunku wychowanie fizyczne.
- Nauczyciel mianowany wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej, instruktor sportu w dyscyplinie koszykówka, instruktor rekreacji ze specjalnością kulturystyka, wychowawca w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej.
- Absolwent studiów doktoranckich w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
Zajmowane stanowisko:
Adiunkt badawczo-dydaktyczny.
Zainteresowania badawcze:
- Rola właściwie dozowanej aktywności fizycznej oraz racjonalnego odżywiania się w życiu współczesnego człowieka.
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii w ocena poziomu i uwarunkowań aktywności fizycznej u osób dorosłych i starszych.
- Ocena skuteczności programów AF ukierunkowanych na kreację zdrowia ludzi w różnym wieku i z różnych warstw społecznych.
- Efektywność różnorodnych strategii żywieniowo-suplementacyjnych w pierwotnej i wtórnej profilaktyce schorzeń cywilizacyjnych.
Dorobek naukowy:
- Autor i współautorom ponad osiemdziesięciu publikacji naukowych w obszarze badań aktywności, sprawności wydolności fizycznej, a także jakości życia osób dorosłych i starszych.
- Uczestnik ponad dwudziestu krajowych i międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych.
- Wykonawca i współrealizator czterech projektów badawczych (grantów) finansowanych z środków KBN: Sprawność funkcjonalna (Heath Related Fitness) populacji dzieci i młodzieży Górnego Śląska Nr 3PO5D06623, Zastosowanie modelownia matematycznego w ocenie sprawności i wydolności fizycznej studentów Politechniki Śląskiej, Nr N50034 31/2494, Wykorzystanie modelowania matematycznego w wyznaczaniu standardów aktywności, sprawności i wydolności fizycznej studentów Politechniki Śląskiej i AWF w Katowicach Nr N518408338, Wspomaganie treningu technicznego i kondycyjnego siatkarek z wykorzystaniem badań modelowych i doświadczalnych Nr N501043940.
Dorobek dydaktyczny:
Ponad 25 letnie doświadczenie w pracy dydaktycznej zdobyte w trzech szkołach i dwóch uczelniach wyższych.
Obecnie prowadzane przedmioty:
- Propedeutyka aktywności fizycznej, trening zdrowotny w teorii i praktyce (kierunek trener zdrowia).
- Propedeutyka aktywności fizycznej, diagnostyka aktywności fizycznej, programowanie treningu zdrowotnego (kierunek aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym).
- Trening zdrowotny, diagnostyka pozytywnych mierników zdrowia (kierunek turystyka i rekreacja),
- Trening zdrowotny (kierunek odnowa biologiczna).
mgr Arkadiusz Mynarski
Promotor | Problematyka |
dr hab. Joanna Cholewa, prof. AWF Katowice |
|
dr hab. Agnieszka Nawrocka, prof. AWF Katowice |
Wyłącznie prace badawcze i kazuistyczne (studium przypadku)
|
dr Małgorzata Dębska |
4. Samoocena jakości życia związanej ze stanem zdrowia oraz jej relacje z elementami stylu życia. |
dr Maria Niestrój-Jaworska |
|
dr Jacek Polechoński |
Wyłącznie prace badawcze. Magistranci mogą realizować badania w Pracowni Badań Prozdrowotnej Aktywności Fizycznej wyposażonej w sprzęt do uprawiania różnych form aktywności fizycznej w środowisku wirtualnym.
|
dr Michał Rozpara |
|
Terminy konsultacji pracowników Zakładu dostępne są na platformie USOS.