Zakład Pływania i Ratownictwa Wodnego

Zajęcia fakultatywne dla studentów:

Poniedziałek - czwartek, godz. 6.30-7.30

Czwartek - piątek, godz. 15.30-16.30

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach informuje, że planuje uruchomienie  kursów instruktora pływania i trenera pływania II klasy (wiosna 2024).

Basen - Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jerzego Kukuczki w Bielsku-Białej

• Sczegółowe informacje na stronie i fb Akademickiego Centrum Ksztalcenia!

Serdeczenie zaprasza Zakład Pływania i Ratownictwa Wodnego !

29.02.2024 r., Dzień otwarty AWF Katowice

Zakład Pływania i Ratownictwa Wodnego funkcjonował w strukturze Katedry Sportów Indywidualnych od początku jej istnienia. Głównym zadaniem zakładu było kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego do prowadzenia zajęć nauki pływania na poziomie 1 i 2 etapu nauczania oraz przygotowywanie kadry instruktorów i trenerów pływania do pracy w sporcie wyczynowym. Zakład od początku istnienia prowadził szkolenie studentów w zakresie ratownictwa wodnego, którzy tworzyli kadrę działającej przy zakładzie Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ciągu 50 lat istnienia Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zakład wykształcił tysiące absolwentów naszej Uczelni przygotowanych do pracy zawodowej nauczyciela wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów pływania oraz ratowników wodnych. Działalność dydaktyczna pracowników Zakładu Pływania i Ratownictwa Wodnego uzupełniana była pracą naukową, czego dowodem były liczne publikacje oraz zdobywane kolejne stopnie naukowe.

Podsumowaniem pracy dydaktycznej i naukowej pracowników Zakładu są organizowane corocznie ogólnopolskie konferencje dla nauczycieli, instruktorów i trenerów pływania.

Ważnym wydarzeniem w historii Zakładu Pływania i Ratownictwa Wodnego było zbudowanie w roku 2006 krytej, własnej pływalni, która pozwoliła na stworzenie sekcji pływania przy klubie AZS AWF Katowice oraz komfortowych warunków do pracy dydaktycznej i szkoleniowej.

Efektem tych zmian było rozwinięcie działalności szkoleniowej i organizacyjnej sekcji pływania AZS AWF. Dzisiaj trenerzy pływania AZS AWF są organizatorami akademickich mistrzostw Śląska, masowej imprezy pływackiej, jakim jest corocznie organizowany Puchar Silesia oraz innych zawodów pływackich. Dzisiaj sekcja pływania AZS AWF Katowice i trenerzy, pracownicy zakładu, mogą się pochwalić wychowaniem zawodników na poziomie olimpijskim.

Te osiągnięcia były możliwe dzięki pracy kilku pokoleń nauczycieli akademickich. W tym miejscu należy wymienić osoby, które tworzyły kadrę Zakładu na początku istnienia: dr Olga Socha, dr Ryszard Karpiński, dr Czesław Opyrchałdr Janusz Litwiński. Kolejne pokolenie wykładowców to już absolwenci naszej Uczelni: dr Andrzej Żurawik, dr Henryk Pietrzak, dr Łucja Płatek, dr Michał Skóra, dr Alicja Stachura, dr hab. prof. AWF Arkadiusz Stanula i dr Wojciech Rejdych. Obecnie pracę w zakładzie podjęli młodzi pracownicy, którzy pracując jako trenerzy w sekcji pływania AZS AWF Katowice osiągają liczne sukcesy sportowe na poziomie krajowym i międzynarodowym. W tym gronie są: dr Michał Skóra, dr Wojciech Rejdych, dr Jakub Karpiński, dr Robert Wilk, dr Wojciech Sadowski.  Po przejściu na emeryturę dr Henryka Pietrzaka kadrę dydaktyczną zasilił mgr Arkadiusz Kula.

Opracował dr Henryk Pietrzak

alicja_stachura_1.jpg